Videomarketing: 60 rád ako na YouTube (#1 časť)

DigiTips
Matúš Kollár 16 august 2017 0 komentárov
Úvod / Blog / Články / Videomarketing: 60 rád ako na YouTube (#1 časť)

Prvých dvadsaťosem rád pre stvorenie práve vašej YouTube hviezdy. Nepremeškajte!

#videomarketing nie je len pre veľké spoločnosti, ktorým pripravujú obsah agentúry. Prinášame prvých dvadsaťosem tipov, na čo by ste nemali zabudnúť ak sa rozhodnete tvoriť obsah pre sociálne sieťe práve vy!

1.       Vytvorte si identitu a sústreďte sa na jeden druh obsahu. Na YouTube je veľká šanca uspieť prakticky vo všetkom, no je dôležité sa vyprofilovať – či sa rozhodnete venovať návodom na líčenie alebo zrýchlenému skladaniu LEGA, nemali by ste skákať z témy na tému 🙂

2.      Bavte sa tím, čo natáčate. V opačnom prípade sa vám pri tom nepodarí zotrvať. A úspech na YouTube, to je hlavne vytrvalosť.

3.      Nezabudnite na skvelé náhľady videa pretože to je úplne prvé, s čím diváci prídu do kontaktu. Výborne fungujú ľudia a detailnejšie zábery na ich tvár (= emócie) alebo aj kvalitné produktové fotografie.

4.      Pripravte si skvelé logo pre svoj YouTube kanál. Logo je niečo, čo musí zaujať. Zdá sa to ako hlúposť, ale nie je.

5.      Vyskúšajte rôzne vizuály titulných fotografii. Pod ňou sa nachádza magické tlačídlo „Prihlásiť na odber“, čo je v podstate obdoba fanúšika na Facebook page. V jednoduchosti sa dá povedať, že čím získate viac odberateľov, tým rýchlejšie naberáte videnia.

6.      Zapracujte na dizajne svojho kanálu, lebo nikto nebude pravidelne navštevovať niečo, čo nevyzerá lákavo.

7.      Nezabudnite na kontaktné informácie, pretože v opačnom prípade sa vám len veľmi ťažko môže ktokoľvek ozvať. Nečakané, ale biznis klope len na dvere, na ktorých je menovka 🙂

8.     Vytvorte si vlastný ekosystém a skúste pre ďalšie videnia aj trochu emočne vydierať. Keď na konci videa tých najúspešnejších youtuberov uvidíte „Ak sa vám video páčilo, dajte o ňom vedieť ďalej!“ tak to má svoj dôvod. Prípadne skúste „Šírenie tohto videa pomáha udržať šteniatka šťastné!“ a uvidíte tie výsledky! 😀

9.     Pridávajte obsah často a pravidelne, vaši diváci to očakávajú a aj keď ich zozačiatku veľa nebude, dáte im najavo, že to so svojim snažením myslíte vážne.

10.  Pripravte si plán pridávania obsahu a dodržujte ho! Základné otázky sú dve – koľko videí ste reálne schopný za týždeň vyprodukovať a v akom čase ich chcete pridávať.

11.   Napíšte si dobrý titulok videa. Aký to je, zistíte jednoducho: ľudia reagujú so záujom na hyperboly a extrémy, teda „najlepšie – najhoršie“, „najvtipnejšie – najtrápnejšie“ etc. V každom prípade to nepreháňajte, pretože štvrté „najlepšie video na svete“ fakt nikto pozerať nebude 🙂

12.  Napíšte si dobrý a krátky titulok videa, pretože 50 znakov je maximum, ktoré si divák prečíta a ak zaujmú jeho pozornosť v súlade s bodom 11., máte u diváka slušne nadbehnuté na prezretie vášho videa.

13.  Vždy spravte z jedného videnia viac videní pomocou odkazovania na ďalšie videnia. Stretli ste sa s tým určite milionkrát a naozaj to funguje!

14.  Vyberajte si správne označenia pretože je rozdiel zaujať a zaujať správnych ľudí. Dajte si záležať na priradený označení (= tags) k svojim videám podľa toho, koho chcete v skutočnosti prilákať.

15.  Používajte anotácie, sú interaktívnym prvkom vo videu a  ich správne využitie môžu dať videu ďalší rozmer.

16.  Nasaďte správne kľúčové slová pre SEO a tak pritiahnite divákov, ktorí by sa k vám možno nedostali.

17.  Sledujte Google Trends ak sa chcete dozvedieť, ktoré videá práve najviac letia vo svete. Kedykoľvek je to možné, reagujte na tieto trendy so svojim obsahom.

18.  Nalákajte divákov na epizódy a dajte im tak dôvod sa stať pravidelnými divákmi. Neskôr budú váš obsah aktívne vyhľadávať.

19.  Majte vždy na pamäti svoju cieľovku a skúste vyhľadávať či odhadovať budúce trendy ešte predtým, než sa po nich zblázni celý svet. Ak budete prvý, získate obrovský náskok.

20.  Pýtajte si Odber, je to jednoduché a efektívne riešenie ako získať pravidelných divákov a mnoho youtuberov na to jednoducho zabúda.

21.  Využívajte upútavky pre svoj kanál! Prečo nevyužiť super príležitosť povedať v jednom videu o čom je váš YouTube kanál a prípadne to poňať ako epický hollywoodsky trailer?

22.  Vypĺňajte poctivo popis videí, nielenže to pomôže vo vyhľadávaní, ale je to dodatočný zdroj informácii pre divákov.

23.  Doplňte vodoznak do svojich videí. Je to forma označenia vašej práce a dobre poslúži hlavne vtedy, ak sa video bude zdieľať na sociálnych sieťach alebo na webstránkach.

24.  Pohľadajte si užitočné zdroje inšpirácie akými sú napríklad Vlogging Guides, Buffer Blog či komunity ako YTTalk.

25.  Stretávajte sa s fanúšikmi alebo inými tvorcami YouTube videí a načerpajte tak inšpiráciu.

26.  Poučte sa zo svojho úspechu a hlavne: snažte sa ho zopakovať!

27.  Vyvarujte sa prílišného množstva reklám a to aj napriek tomu, že pre vás znamenajú väčší príjem. Ani vy by ste nepozerali na niekoho, kto robí veci čisto pre peniaze.

28. Buďte úprimný k divákom a nebojte sa povedať, keď ste napríklad dostali zaplatené za recenziu produktov, ktoré vo videu testujete.

Autor článku
Matúš Kollár
Som nadšený marketér, podporovateľ inovácii a fanúšik technologických noviniek. Aktuálne pracujem ako Brand Manager pre prémiové portfólio a škótske whisky v spoločnosti Pernod Ricard Slovakia, kde mám na starosti značky Chivas Regal, Ballantines či Ararat. Pre ADMA píšem pravidelne rubriku Digitálny Týždeň, ktorá vychádza každú nedeľu na Medialne.sk. V súkromnom živote som veľký fanúšik LEGO :)