Sensorium Festival prinesie do Bratislavy svetové štúdiá a inštalácie!

Martina Ditrichová 24 apríl 2019 0 komentárov
Úvod / Blog / Články / Sensorium Festival prinesie do Bratislavy svetové štúdiá a inštalácie!

Sensorium, najväčší festival digitálneho umenia a kultúry na Slovensku, sa 7. – 9. júna 2019 vracia do Bratislavy. Sme radi, že môžeme byť opäť partnerom festivalu, ktorý ti ako marketérovi, dizajnérovi či technológovi ukáže nové spôsoby, ako technológie môžu rozšíriť tvoju myseľ, kreativitu a možnosti práce s dátami i médiami v rámci témy Rozšírená myseľ.

Senosrium banner

Festival je tiež miestom pre vylepšenie interdisciplinárnej práce v tvojom tíme.

Inštalácie a prednášky

Hlavným dejiskom festivalu bude opäť Pistoriho palác. Absolútnym highlightom programu bude Elliot Woods – spoluzakladateľ Kimchi and Chips – Soulského štúdia, ktoré je vizuálno-priestorovým fenoménom posledných rokov. Ich inštalácie nemajú na svete konkurenciu, sú držiteľmi ocenenia festivalu Ars Electronica za významnú prácu v mediálnom umení.

halo kimchi

Sensorium však prvýkrát uvedie aj program pre širokú verejnosť, ktorý sa bude konať vo verejných priestoroch Bratislavy – môžete sa tešiť na inšpiratívne diskusie, predstavenia a výstavy.

Exkluzívnou interaktívnou lahôdkou vo forme veľko-rozmernej inštalácie bude πTon. Stojí za ňou švajčiarske štúdio Cod.Act. bratov André and Michela Décosterdovcov. πTon spája to najlepšie zo sveta kinetických inštalácii a sound artu. 10 – metrový had v reálnom čase reaguje na ľudský hlas a tak rozkmitáva úvahy nad čoraz užšími hranicami medzi človekom, strojom a umelou inteligenciou.

Po Tokiu, Montreali a Paríži sa πTon bude prvýkrát vlniť aj v átriu filozofickej fakulty Univerzity Komenského. V Bratislave sú podobné veci nevídané, rozhodne si ju netreba nechať ujsť.

Grafických dizajnérov zaujme Stefanie Posavec (UK), londýnska dizajnérka, umelkyňa a autorka, pre ktorú sú dáta obľúbeným materiálom. Stefanie je spoluautorkou knihy Dear Data, ktorá skúma kreatívny potenciál takzvaného “data miningu”. Vystavovala vo svetových galériách vrátane MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paríž), ai.

Programátori, dizajnéri oslovte na konferencií Christophera Csíkszentmihályho (USA/PT). Je to technológ a umelec v oblasti human-computer interakcie. Zakladateľ Centra pre budúce občianske médiá na Massachusetts Institute of Technology (MIT) tiež pôsobil ako hosťujúci profesor umenia a dizajnu na Parsons School of Design v New Yorku a na Madeira Interactive Technologies Institute.

Cristóbal Valenzuela (USA) bude hovoriť o prieniku AI a kreatívnych nástrojov! Tento technológ, umelec a softvérový developer spoluzaložil Runway – nástroj, ktorý umožňuje kreatívcom používať AI intuitívne. Prihlásiť sa môžete aj na celodenný workshop AI pre rozšírenú kreativitu.

Kompletný zoznam účinkjúcich nájdete na www.sensorium.is

Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry

Program Sensorium Festivalu 2019 prvýkrát doplnia verejné diskusie, predstavenia a výstavy, ktoré sa budú konať aj vo verejných priestoroch Bratislavy. Festival Sensorium okrem toho inicioval spoluprácu s Bratislava Design Weekom, vďaka čomu Bratislava po prvý krát zažije celomestské podujatie, ktoré organizátori prezentujú pod ambicióznym názvom Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry.

Prečítajte si viac na webe https://sensorium.is/ a zaistite si lístky už teraz!

 

Autor článku
Martina Ditrichová
Venujem sa písaniu blogov a článkov a správe sociálnych sietí ako freelancer. Rada tvorím a sledujem pútavé marketingové kampane s pridanou hodnotou, ktoré zarezonujú a vyvolajú emóciu. ditrichovamartina.myportfolio.com