Prvý blok ADMA academy II. na tému WordPress

wordpress
Martina Ditrichová 7 február 2020 0 komentárov
Úvod / Blog / ADMA digital marketing academy / Prvý blok ADMA academy II. na tému WordPress

Prvý ročník ADMA academy II. sme tento týždeň úspešne odštartovali blokom o open source systéme na vytváranie webstránok WordPress. Tešíme sa na interaktívnu formu výučby s 11 účastníkmi akadémie. Každý týždeň vám budeme na blogu prinášať zaujímavé informácie z jednotlivých kurzov.

20200204 131016 1

Prvý blok akadémie II. viedol Peter Nemčok z firmy Webikon, ktorá sa špecializuje na tvorbu webstránok a rozvíja WordPress komunitu na Slovensku. Peter WordPress objavil v roku 2008 a hneď si ho zamiloval pre jeho jednoduchosť a dostupnosť.

WordPress v kocke

WordPress je slobodný softvér a je distribuovaný bezplatne. Desiatky miliónov ľudí používajú tento redakčný systém (CMS) na jednoduchú tvorbu a správu obsahu na svojich stránkach. Peter mal pre každého účastníka pripravenú doménu, na ktorej si mohol začať vytvárať vlastný web. Spoločne sa naučili ako ho naštartovať, spárovať s webstránkou cez hosting Websupport, nastaviť SSL certifikát aj ako si s WordPressom stránku nadizajnovať.

  • Ak si chcete overiť, či daná stránka používa WordPress, stačí ak za adresu webu pridáte /wp- admin Ak sa vám zobrazí nasledovná obrazovka, ste na správnej adrese.Snímka obrazovky 2020 02 05 o 18.44.59

Dizajn obsahu

Peter účastníkom ukázal možnosti rôznych tém, ktoré WordPress ponúka. Prezradil, že jeho obľúbenou je Hestia. Ukázali si možnosti Page builderov ako Elementor či Visual Composer, ktoré tvoria až 70% všetkých webov a bez nutnosti kódovania.

Väčšina tém už je momentálne responzívnych, čo si ľahko otestujete zmenšovaním okna prehliadača. Obraz by sa mal prispôsobiť veľkosti okna. Ak nie je responzívna, môžete to jednoducho manuálne nastaviť pre mobilný telefón, tablet a desktop.

,,Ak niečo potrebujete, 99% z toho vám vyrieši plugin.“ Pluginy pridávajú do WordPressu nové funkcionality. Peťo účastníkom ukázal, že majú prakticky nekonečné možnosti a predstavil niekoľko užitočných:

  • EWWW image optimazer na automatickú optimalizáciu obrázkov, aby nezaberali zbytočne
    veľa priestoru. Optimálna veľkosť obrázka na web je cca 1920x1920px.
  •  Plugin Insights, ktorý prepojíme s Google Analytics for WP
  •  W3 Total Cache pluginy, ktoré zrýchľujú web. Spoľahlivo otestovať rýchlosť svojho webu
    môžete napríklad na Pingdom website speed test.

Obsah web stránky

Na kurze si účastníci vytvorili niekoľko stránok a podstránok, aby dali svojmu webu základnú štruktúru prostredníctvom navigačného menu. Jednotlivé stránky obsahujú informácie, ktoré sú dlhodobo aktuálne, ako základné informácie o firme, kontakt, portfolio.

Čo sa týka článkov, väčšinou obsahujú aktuálne informácie, dátum a autora. V článku si treba dať záležať najmä na nadpise, perexe článku a ilustračnom obrázku, aby sme návštevníkov články motivovali na článok kliknúť. Pri väčšom objeme článkov je užitočné používať kategórie a značky.

Na inšpiráciu, čo všetko by mala web stránka obsahovať, môžete použiť zadanie pre tvorbu webových riešení z dieľne ADMA – Web Brief. Tento dokument slúži ako východiskový bod projektu tvorby webu.

Veríme, že sme vám v rámci nášho reportu z akadémie ponúkli užitočné informácie o tvorbe
webstránok s nástrojom WordPress. V ďalšom bloku ADMA digital marketing academy sa budeme
venovať SEO. Budúci týždeň sa preto na blogu môžete tešiť na zaujímavé infošky o optimalizácii
pre vyhľadávače.

Autor článku
Martina Ditrichová
Venujem sa písaniu blogov a článkov a správe sociálnych sietí ako freelancer. Rada tvorím a sledujem pútavé marketingové kampane s pridanou hodnotou, ktoré zarezonujú a vyvolajú emóciu. ditrichovamartina.myportfolio.com