Ako na (kontroverzné) Facebook metriky?

DigiTips
Martina Ditrichová 21 jún 2018 0 komentárov
Úvod / Blog / Články / Ako na (kontroverzné) Facebook metriky?

Konferenciu týždenníka TREND Marketing Summit zatváral svojou prednáškou v hlavnej sále Bohumil Pokštefl, CEO Kontentino. Kontentino je nástroj na správu sociálnych sietí, ktorý pôvodne vznikol ako interný projekt na zefektívnenie práce v našej členskej agentúre TRIAD. Neskôr tool ponúkli aj iným agentúram a postupne sa z Kontentino stala samostatná firma. Jej CEO Bohumil Pokštefl predviedol vtipnú prednášku na tému Ako správne vyhodnocovať (kontroverzné) Facebook metriky? 


Základom je stanoviť si správne ciele.

Na základe týchto cieľov potom optimalizujeme kampane. Zvolíme si KPIs, Facebook ponúka na výber neúrekom metrík, na vás je len zvoliť si tú správnu.

Engagement alebo dosah je preceňovaný. Väčšina ľudí chce zvýšiť práve engagement, mať viac likov a komentárov a “ruchu” na profile, no engagement vie byť zavádzajúci a rozhodne nie je ukazovateľom brandových hodnôt ako si mnohí klienti myslia. Na to, aby ľudia komentovali post a naskočili na reach a engagement zelené čísla, stačí urobiť súťaž, no tá nevytvára vzťah medzi značkou a zákazníkom.

Oplatí sa poznať svoje cieľovku, pretože veľkosť odozvy veľakrát záleží práve od typu cieľovej skupiny. Niektoré skupiny jednoducho nemajú záujem interagovať s postami na sociálnej sieti, no nesvedčí to o ich vzťahu k značke. Optimalizácia na engagement sa oplatí napríklad pri vytváraní udalostí alebo “mini-prieskume” v komentároch.

Podľa Bohuša je lepšou alternatívou metrika Engagement rate, ktorá vie povedať aj to, či funguje v poste kreatíva. Ukáže počet všetkých zasiahnutých ľudí vs. počet ľudí, ktorí interagovali s postom.

Extrémne populárnym formátom na sociálnych sieťach je video. Na aké metriky sa pozeráte? Je view naozaj videnie? Facebook eviduje “videnie” už po 3 sekundách… ak však vaša kľúčová správa odznie až v 10-tej sekunde, je nam táto metrika na nič. Oveľa lepšou užitočnejšou metrikou je v tomto prípade priemerná dopozerateľnosť videa, prípadne kompletná dopozerateľnosť.

Pri tvorbe videí nezabúdajte na prieskumy a prispôsobujte videá kanálu, pre ktorý sú určené. 85% ľudí pozerá videá na sociálnych sieťach s vypnutým zvukom. Pri tomto zistení sú jasnou voľbou titulky, aby video fungovalo aj bez zvuku. Skvelým tipom je vložiť ich externe ako SRT subor, aby ich Facebook vedel prispôsobovať jednotlivým zariadeniam. 

Konverzie do offline sveta

Konverzia je, keď užívateľ klikne na reklamný banner, dostane sa tak na váš web a urobí želanú akciu.

Facebook najnovšie ponúka aj offline konverzie, ktoré majú zatiaľ presnosť len cca 40%, no sú skvelým prepojením s reálnym svetom. Facebook sleduje napríklad In-store visits, t.j. keď užívateľa zasiahla reklama a vošiel do obchodu so zapnutými dátami a lokalizáciou, započíta ho do tejto metriky.

Organika je mŕtva

Bohuš Pokštefl prezradil, že až 80% klientov Kontentina majú vďaka reklame na Facebooku. Na záver svojej prednášky zdôraznil, že značky musia za FB platiť, inak to jednoducho nemá zmysel, samozrejme pokiaľ nie ste Kiska alebo iný influencer, dodáva s úsmevom.

Aby ste boli videní, musíte si za to platiť. Je nezmysel vytvárať kreatívne kampane, ktoré nikto nevidí. Zabudnite na počet fanúšikov na stránke, to je veľmi zbytočný a nič nehovoriaci údaj. Bohuš neodporúča venovať rozpočet page likeovým kampaniam. Tie sú zbytočne drahé. Na budovanie brandových či business cieľov nepotrebujete mať 1000ce fanúšikov, tí prídu prirodzene z FB kampaní a sponzorovaných postov.

Rada na záver – venujte čas stanoveniu cieľov, dobrej kreatíve, správnemu zacieleniu a patričnému vyhodnocovaniu na zakláde relevantných metrík.

Autor článku
Martina Ditrichová
Venujem sa písaniu blogov a článkov a správe sociálnych sietí ako freelancer. Rada tvorím a sledujem pútavé marketingové kampane s pridanou hodnotou, ktoré zarezonujú a vyvolajú emóciu.