Zavrieť

Členovia ADMA

Core 4 Digiline digitask Diorama ecake elite
Hype NetSuccess Paravan Interactive Performics pizza seo ps digital
Riesenia com SCR Triad advertising Visibility Zaraguza digital
Zobraziť

Internet nekonečných možností… zavádzania

V dnešnej dobe digitalizácie môže na internet prispievať úplne ktokoľvek. Nenáročná údržba médií spustila na internete doslova vlnobitie informácii a neoverených faktov. Každý môže písať blog… dokonca existujú online redakcie s obsahom, postavenom na preklade a výklade článkov z iných, väčšinou zahraničných zdrojov. Internet je presýtený veľavravnými článkami, ktoré koniec koncov nič nezdeľujú – to je ešte ten lepší prípad. Potom tu však máme všadeprítomné hoaxy, čo sú zámerne zavádzajúce články a nepravdivé tvrdenia.

Hoaxy sú v súčasnosti najväčšou hrozbou informovanej spoločnosti, pretože sú stále sofistikovanejšie.Nepravdivé informácie zaobalené v celofáne tak, aby sa javili pravdivo. Len tak si visia na internete, pripravené zavádzať fakty dúfajúc, že “oblbnú” čo najviac internetových užívateľov. Hoaxy sa od seba líšia kvalitou, teda mierou zdanlivej autentickosti. Máme tu do očí bijúce hoaxy, ktoré odhalí každý aspoň trochu kriticky zmýšľajúci človek. Potom sú tu však aj tie, na ktorých si autor dá záležať… Klamlivé tvrdenie hodí do viacerých od seba nesúvisiacich zdrojov, dbá na kľúčové slová a SEO, nechá svoju lož zdanlivo overiteľnú. Ak má tvrdenie virálny potenciál, nebezpečenstvo je na svete. Takéto hoaxy sa šíria ako vírus, a keď k tomu pridáme WOM, v tomto prípade máme na mysli zdieľanie na sociálnych sieťach, môže sa stať, že toto tvrdenie ovplyvní úsudok veľa ľudí.

Keď autor tvorbe hoaxu venuje dostatočné úsilie s jasným zámerom, môže sa stať, že internetová “kačica” sa čo nevidieť stane uznávanou pravdou u nespočetného množstva užívateľov. Ak potom aj niekto túto chytro vykonštruovanú lož odhalí, nikoho to už nezaujíma. Ešte hrozí, že dotyčného odhalenie dostane nálepku “konšpirácia”, ktorá sa v dnešných časoch ťažko odliepa. Preto záplavu hoaxov na internete môžeme vnímať ako výzvu pre naše kritické myslenie. Nedá sa veriť všetkému aj napriek tomu, že je to napísané v našom prehliadači čierne na bielom.

Určite vás napadlo hneď niekoľko konkrétnych príkladov šikovne vykonštruovaných hoaxov. Veľakrát autor, okrem mystifikovania nespočetného množstva ľudí, dostane aj bonus vo forme nemalého zárobku. V ďalšom článku na našom blogu sa dozviete aj zopár konkrétnych príkladov, ktoré sú priam tragikomické.

Read previous post:
Copywriter

Písať vieš, nápady máš tiež? Poď k nám. Skúsený digital copywriter. Jednorožec online sveta. Je to ideamaker, ktorý má predpoklady offline...

Close