Zavrieť

Členovia ADMA

Core 4 Digiline digitask Diorama ecake elite
Hype NetSuccess Paravan Interactive Performics pizza seo ps digital
Riesenia com SCR Triad advertising Visibility Zaraguza digital
Zobraziť

Hoaxy v praxi

V poslednom článku sme vás uviedli do problematiky rozmachu hoaxov na internete. Tentokrát si ukážeme niekoľko konkrétnych príkladov zavádzania faktov v praxi. Veľakrát sa autorom podarilo oklamať hromadu ľudí, ktorí sa tým navyše ochotne pochválili svetu na sociálnych sieťach.

Mr. Bean is dead

Rowan Atkinson si s online hoaxami užil svoje, a to nejeden raz. Už dvakrát prežil “vlastnú online smrť”. V roku 2013 svet obleteli správy, že Atkinson spáchal samovraždu po tom, čo ho producenti neobsadili do role Johnnyho Englisha v treťom pokračovaní. Hoax o Atkinsonovej smrti zverejnil dokonca známy britský magazín The Sun. Tento rok sa situácia zopakovala a 62-ročný ikonický Mr. Bean zomrel…opäť. Na Facebooku vznikla stránka s názvom R.I.P. Rowan Atkinson a dosiahla takmer milión followerov, kým sa odhalilo, že ide o bohapustú lož.

“At about 11 a.m. ET on Tuesday (November 07, 2017), our beloved actor Rowan Atkinson passed away. Rowan Atkinson was born on January 6, 1955 in Newcastle upon Tyne. He will be missed but not forgotten. Please show your sympathy and condolences by commenting on and liking this page.”

Herec online žarty o svojej smrti berie s nadhľadom, veď čo mu iné ostáva. Už budúci rok sa naňho možete tešiť v Johnnym Englishovi 3. Rolu našťastie dostal, takže nebol žiadny dôvod na samovraždu.

 

iOS8 Wave

iPhone od Apple je priam popretkávaný hoaxami. Od údajnej vodeodolnosti, kedy bolo utopených nespočetne veľa mobilných telefónov, až po funkciu “Wave”, ktorú ste mohli dosiahnuť aktualizovaním iOS.

Neuveriteľná funkcia najnovšej verzie operačného systému mala umožňovať bezdrôtovo nabiť mobilný telefón v mikrovlnnej rúre iba za minútu a pol. Aj napriek tomu, že je to do očí bijúci vtip, veľa ľudí sa nechalo oklamať…

…aj vďaka “presvedčivým” videám ako napríklad:

 

Synagen IQ

,,Tabletka, ktorá zmení ľudstvo…,” tvrdí Stephen Hawking – láka nadpis článku. Hoax o zázračnej pilulke, ktorá zdvojnásobí IQ, rozvinie kognitívne funkcie a my sa staneme Bradleym Cooperom vo filme Limitless v realite,  avšak bez smrteľných vedľajších účinkov.

,,We are all very grateful to have this now, as I believe it can help everyone on the planet and take us to the next stage of evolution.We’re very proud.”

Bol to šikovne vykonštruovaný hoax z hľadiska množstva prelinkov, citátov známych osobností a lekárov, dokonca zvučné mená celebrít a športovcov, ktorým Synagen IQ “zväčšil” mozog. Z článku sme sa prelinkom mohli dostať priamo na online obchod a objednať si prvú dávku Synagen IQ úplne zadarmo! Stačí tam zanechať svoje osobné údaje… To stojí za to, čo myslíte?

 

Ťažký týždeň s Jánom Gorduličom

Kompilácia Janka Gorduliča zaujme svojou rôznorodosťou a tým, ako ďaleko až pojem “hoax” môže zájsť. Veľakrát to nie sú len “nevinné” vtípky, pri ktorých uškvaríme svoj mobilný telefón. Ak sa nepravda totiž týka politiky a podarí sa jej “dostať” veľké množstvo ľudí, môže dokonca zmeniť aj mienku národa a ovplyvniť voľby. Písalo sa veľa článkov, ako Trump vyhral voľby vďaka propagande na Facebooku, no do takých tém by sme veľmi nechceli rýpať. Necháme radšej rýpať “poštára Janka”, ale za to poriadne.:)

 

Read previous post:
Internet nekonečných možností… zavádzania

V dnešnej dobe digitalizácie môže na internet prispievať úplne ktokoľvek. Nenáročná údržba médií spustila na internete doslova vlnobitie informácii a...

Close