Zavrieť

Členovia ADMA

Core 4 Digiline digitask Diorama ecake elite
Hype NetSuccess Paravan Interactive Performics pizza seo ps digital
Riesenia com SCR Triad advertising Visibility Zaraguza digital
Zobraziť

Videomarketing: štyri najlepšie druhy videa

Len veľmi málo ľudí sa rozhodne pre kúpu spontánne. Zistite ako ich postupne dostať na svoju stranu.

Ešte dlho predtým ako sa rozhodneme utratiť peniaze za určitý produkt, nehľadáme z psychologického hľadiska nič iné ako riešenie na náš problém. Tento problém je presne taký unikátny ako sú ľudia – niekto si kúpi nové auto hneď po tom ako sa objaví na trhu a to aj napriek tomu, že jeho starší model funguje bezchybne. Pravdepodobne jeho problémom je, že chce byť vnímaný okolím ako trendesetter, ktorý sleduje novinky a je ochotný na ne vynaložiť dosť výrazný finančný obnos. Alebo tu môžeme mať inéhp človeka, ktorý si hľadá v okolí svojho bývania najlepšie fitnescentrum. Jeho problém znova môže byť rôzny, ale pravdepodobne sa chce cítiť fit alebo naopak, rozhodol sa na sebe popracovať a dostať sa do formy.

Podľa toho, v ktorom štádiu hľadania potenciálneho zákazníka svojou stratégiou zastihneme, máme väčšiu šancu nakloniť si ho na svoju stranu a skonvertovať na reálneho zákazníka. Vyskúšajme si bližšie vyšepecifikovať rôzne druhy videa pre zákazníkov, ktorí sa nachádzajú v rôznej fáze svojho rozhodovania.

 

 

1) štádium zorientovávania sa v probléme  – edukačné videá

Ak si človek uvedomuje akýkoľvek svoj problém, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde hľadať pomoc na internet – cez vyhľadávač alebo priamo na sociálne siete. Títo ľudia sa nachadzajú v úvodnej fáze rozhodovacieho procesu. Videá, v ktorých jednoducho vysvetlíte spôsob riešenia ich problému výborne ošetria toto hľadanie a vzbudia záujem. Prezencia vášho produktu by mala byť skôr decentná – cieľom je, aby ste pôsobili ako odborník na problematiku a radca, nie tvrdý salesman, ktorého jediným cieľom je predať. Tieto videá zároveň ľudia veľmi radi zdieľajú na sociálnych sieťach, pretože si zväčša neuvedomujú, že ide o formu reklamy.

PRÍKLAD:  „Mojim problémom je zastaraný telefón a premýšľam, že si kúpim nový smartfón. Rozhodujúcim faktorom pre mňa je kvalita fotoaparátu a kamery.“  Príkladom videa, ktoré by mohlo zaujať takéhoto spotrebiteľa je Apple Earth.
 

 

2) štádium hľadania odpovedí na problém  – storytelling a vysvetľujúce videá

Slúžia ako ďalšia z návnad, tentokrát pre tých, ktorí už vedia svoj problém jednoducho identifikovať a sú pripravení zvažovať rôzne možnosti jeho riešenia. Pri týchto videách je dôležité aby ste vedeli jednoducho vysvetliť, v čom je výhodnejšie vaše riešenie oproti konkurenčnému, k čomu vynikajúco slúžia príklady širokého využitia produktu či služby.

PRÍKLAD: „Apple iPhone sa mi vždy páčil a počul som, že iPhone 7 Plus má naozaj dobrý fotoaparát. Skúsim si nájsť o ňom viac informácii.“ Príkladom videa, ktoré by mohlo zaujať takéhoto spotrebiteľa je Introducing iPhone 7.
  
 

  3) štádium porovnávania odpovedí a prístupom k riešeniu problému – videonávody

Teraz už náš potenciálny zákazník vie pomenovať svoj problém, vníma nás ako profesionálov a zaujíma sa o nás natoľko, že vyhľadáva používateľské videonávody o našom produkte či službe. Tie nemusíme mať vždy pod kontrolou, keďže môžu byť vyprodukované aj od tretích strán – popularita týchto “how to” videí je extrémne vysoká.

PRÍKLAD: „Myslím, že môj najnovší telefón by mohol byť iPhone 7 Plus. Chcel by som však vedieť, akým spôsobom je možné vyfotografovať či natočiť tie fotografie a videá, ktoré som videl v reklamných materiáloch.“  Príkladom videa, ktoré by mohlo zaujať takéhoto spotrebiteľa je How to shoot a portrait on iPhone 7 Plus.

 

 

4) štádium utvrdzovania sa v rozhodnutí – odporúčacie videá

Samozrejme, ideálna stratégia videomarketingu sa zameriava na ľudí, ktorí sa nachádzajú v každej fáze rozhodovacieho procesu a podľa ich aktuálnej potreby im servíruje relevantný obsah.

PRÍKLAD: „iPhone fotí fakt super a myslím, že som sa rozhodol pre svoj nový smartfón. Ako sú na tom iní ľudia, páči sa im tak ako mne?“ Príkladom videa, ktoré by mohlo zaujať takéhoto spotrebiteľa je Designed for Ian M. 

Read previous post:
Videomarketing: čo je kľúčové v roku 2017

Ak video nie je súčasťou vašej stratégie, zaspali ste dobu.

Close