Zavrieť

Členovia ADMA

Core 4 Digiline digitask Diorama ecake elite
Hype NetSuccess Paravan Interactive Performics pizza seo ps digital
Riesenia com SCR Triad advertising Visibility Zaraguza digital
Zobraziť

Kedy bude umelá inteligencia naozaj inteligentná?

Odpovie nám Turingov test.

Stroje dokážu fyzickú prácu vykonávať rýchlejšie a s menšou chybovosťou než ľudia. Pracujú neúnavne, takže výroba je efektívnejšia a lacnejšia. Príjemným bonusom je, že tým pádom šetria ľudské svaly.

Technologický vývoj však ukázal, že stroje dokážu vykonávať aj psychickú prácu. Vedia počítať, rozprávať, rozmýšľať a učiť sa. Psychická práca strojov sa nazýva umelá inteligencia. Ultimátnym cieľom tohto vývoja je vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá bude na nerozoznanie od ľudskej.

Sláva, začal věk robotů

Umelá inteligencia nám už aj dnes pomáha v každodennom živote. Apple Siri, Google Assistant, Amazon Alexa, Microsoft Cortana – smart asistenti sú krásny príklad umelej inteligencie.

Google, Uber, Ford, Tesla – vyvíjajú autá, ktoré dokážu jazdiť aj bez ľudského vodiča.

Telekom, ZEON, SPP, Smarterhome – aktívni slovenskí predajcovia smart domácností, ktoré za vás dokážu ovládať svetlo, upravovať teplotu v domácnosti aj šetriť energiu.

Pomaly sa budeme naozaj cítiť ako v legendárnej piesni Dalibora Jandu.

 

Tieto príklady sú však stále do určitej miery obmedzené a nepribližujú sa k humanoidnému správaniu. Raz príde deň, keď budú stroje schopné rozmýšľať za hranicami svojho programu. Aby sme zistili, či ten čas už nastal, používame Turingov test.

Turingov test zistí, či ste stroj

V roku 1950 vytvoril anglický počítačový vedec, Alan Turing, test umelej inteligencie. Jednoduchá mechanika spočíva v tom, že nikto nedokáže odpovedať človeku ako dokáže len človek človeku. V troch oddelených miestnostiach preto sedia dvaja ľudia a jeden stroj. 

 turingov test diagram

Zdroj: Wikipedia

Človek C vie, že komunikuje s jedným strojom a jedným človekom. Prostredníctvom textovej komunikácie má rozhodnúť, kto je kto. Ak to nedokáže, umelá inteligencia testom prešla.

Aby sme teda ohodnotili umelú inteligenciu ako ľudskú, musí byť občas neinteligentná a občas iracionálna alebo robiť chyby ako človek. Preto sa proti testu od začiatku zdvíhala vlna kritiky.

Stroj v ňom de facto nedokazuje svoju ľudskosť, ale schopnosť imitovať človeka. Výsledky sú preto mierne zavádzajúce, pretože vývojár sa môže zamerať na splnenie testu a nie všeobecne na skvalitnenie programu.

Napriek tomu test stále nenahradila dokonalejšia verzia, hoci vznikli jeho rôzne variácie (napr. namiesto človeka B komunikuje odborník v určitej oblasti; test pracuje len s uzavretými otázkami, teda s odpoveďami áno/nie).

S Turingovým testom dokonca pracuje každoročná súťaž chatterbotov – Loebnerova cena. Od roku 1990 sa víťazom stal jeden program, ktorý dokázal oklamať najvyšší počet rozhodcov. Doteraz však ešte nikdy neboli odovzdané dve špeciálne ceny.

25 000 dolárov pre chatterbota, ktorý dokáže rozhodcov presvedčiť, že jeho stroj je jeho protivník – človek a 100 000 dolárov pre stroj, ktorý obstojí v teste dešifrovania a porozumenia textu, obrazu aj zvuku. Akonáhle niekto získa toto najvyššie ocenenie, súťaž by sa mala navždy ukončiť a svet spozná prvú naozaj inteligentnú umelú myseľ.

Obrátený Turingov test podstupujeme takmer každý deň a nie vždy ním prejdeme

V utorok sme pre vás napísali, ako vznikol CAPTCHA. V skutočnosti je aj táto technológia Turingovým testom, pretože rozoznáva stroje a ľudí. Rozhodovanie však tiež vykonáva program, preto je technicky správne označenie – obrátený Turingov test.

 

Čo myslíte, kedy prejdeme do nového veku a odovzdáme najvyššiu Loebnerovu cenu?

Autor: Ladislav Macko

Read previous post:
Close