Zavrieť

Členovia ADMA

Core 4 Digiline digitask Diorama ecake elite
Hype NetSuccess Paravan Interactive Performics pizza seo ps digital
Riesenia com SCR Triad advertising Visibility Zaraguza digital
Zobraziť

Kedy je prokrastinácia dobrá a kedy sme iba leniví

Existuje tenká hranica a dnes sa dozviete, z ktorej strany sa na ňu pozeráte.

Prečo vôbec prokrastinujeme

Lebo sa nám nechce robiť to, čo musíme robiť. To je prirodzená a jasná odpoveď, ale mozog je zložitý stroj. Všetko je podmienené. Prečo teda naozaj prokrastinujeme?

Task je príliš veľký. Máme strach z veľkej námahy, nie sme na ňu pripravení. Nikto predsa nepovedal, že v škole či práci budeme musieť pracovať!

Task nemáme radi. Musíte písať výročný report? To radšej vypratávať zaprášený sklad! Musíte vypratávať zaprášený sklad? To radšej umyjete auto. Musíte umývať auto? Ten report vyzerá celkom fajn…

Task má neskorší deadline ako iný s vyššou prioritou. Bodajby toto bol jediný dôvod na prokrastináciu.

Tieto tri a akýkoľvek ďalší dôvod odkladania povinností, ktorý nájdete vo svojom vnútri, spája spoločný menovateľ: dúfame, že čas zmení podmienky, ktoré nám bránia v splnení úlohy. Ráno je predsa múdrejšie večera.

gif cas uteka

Ako vyzerá prokrastinácia v praxi

Má tisíce podôb, ale všetky vieme rozdeliť do štyroch hlavných kategórií:

Robíme menšie úlohy, ktoré majú zmysel. Z denného task managera jednoducho vyberieme najväčší task a odsunieme ho na koniec. Všetko ostatné systematicky splníme.

Robíme čokoľvek, čo má zmysel. Upratovanie kuchynky či pracovného stola nikdy nebolo lákavejšie. Odrazu si nájdeme čas na triedenie fotiek v mobile a veľmi dobrou aktivitou je aj mazanie neperspektívnych priateľov z Facebooku.

Robíme veci, ktoré nemajú zmysel. Refreshujeme dávno prečítané newsfeedy, prezeráme eshopy bez úmyslu nakupovať. Zabíjame čas.

Nerobíme vôbec nič. Jednoducho ležíme, sedíme, hľadíme. Tí šťastnejší idú spať.

gif wasting time

Kedy je prokrastinácia dobrá

V zásade, pokiaľ sa držíme prvých dvoch kategórií. Vtedy sa to nazýva aktívna prokrastinácia a môže byť naozaj prospešná:

Upraceme si menšie tasky, ktoré sme tak či tak potrebovali spraviť. Po vyškrtnutí veľkého počtu položiek sa cítime efektívne. Keď nám zostane posledná, hoci je veľká, pustíme sa do nej s väčšou chuťou. Aj Peťo Sagan šprintuje len posledných sto metrov.

Určíme si priority. Možno po čase zistíme, že dlho odkladaná povinnosť už stratila zmysel a jej vypracovaním by sme márnili čas. Ak je stále opodstatnená, jej priorita stúpne a už s ňou nebudeme môcť dlhšie otáľať.

Vďaka získanému času si prácu viac premyslíme. Nesplnené povinnosti nás prirodzene ťažia v podvedomí, a tak im nechtiac venujeme pozornosť. S novo získaným prístupom sa nám už možno nebude zdať taká náročná.

Pod tlakom z blížiaceho sa deadlinu vieme zo seba vydať viac. Veď viete, ako sa to hovorí o diamantoch.

gif fuck yeah

A kedy sme teda iba leniví?

Zjavne – keď zabíjame drahocenný čas v posledných dvoch kategóriách. Povinnosti sa nakopia a zvalia sa na nás. Potom spoznáme rozdiel medzi prácou pod tlakom a prácou v strese.

gif pad snowboard

Nejdeme vás strašiť – prokrastinujeme všetci. Musíme si len uvedomiť, na ktorej strane dôležitej hranice stojíme a hecnúť sa zostať na tej správnej. Skúste si dávať malé odmeny za splnenie nejakej zmysluplnej práce – za jeden task jedna kocka čokolády alebo minútová prechádzka po terase. Dajte si osobný záväzok splniť všetko, čo máte v daný deň naplánované bez ohľadu na poradie.

My vo vás veríme!

Autor: Laďo Macko

 

Read previous post:
Možnosti cielenia bannerovej reklamy

Zišla by sa vám pomôcka pri rozhodnutí o nákupe bannerovej reklamy? Pripravili sme pre vás v ADMA infografiku obsahujúcu spektrum...

Close